Monday, June 17, 2024
spot_img
HomeBasketBallFIBAEuroCup Women 2022-23 Regular Season groups and Qualifier pairings drawn - FIBA

EuroCup Women 2022-23 Regular Season groups and Qualifier pairings drawn – FIBA


 
MUNICH (Germany) – The Draw for the Regular Season groups and for the Qualifier matchups of the 2022-23 edition of the EuroCup Women concluded on Friday, revealing the landscape of opponents both to the clubs that have a direct berth, as well as to those that aspire to earn one.
The 57 clubs that take part in this campaign, including 18 teams entering the competition in the Qualifiers stage and five teams arriving from the EuroLeague Women Qualifiers, are divided into two geographical conferences.
Each of the two conferences is comprised of six groups of four teams each, so the Regular Season field will include 48 teams divided into 12 groups.
The results of the draw are as follows:

GROUP A:  3rd-placed team in ELW Qualifiers tournament A; AZS UMCS Lublin (POL); Panathinaikos AC (GRE);  Winner ECW Conf. 1 Qualifiers pairing 5
GROUP B: 2nd-placed team in ELW Qualifiers tournament B; NKA Universitas PEAC (HUN); Beroe Stara Zagora (BUL); Winner ECW Conf. 1 Qualifiers pairing 2
GROUP C: Galatasaray SK (TUR); InvestInTheWest Enea Gorzow (POL); Piestanske Cajky (SVK); Winner ECW Conf. 1 Qualifiers pairing 4
GROUP D: VBW Arka Gdynia (POL); Orman Genclik (TUR); FCC UAV Arad (ROU); Winner ECW Conf. 1 Qualifiers pairing 3
GROUP E: 2nd-placed team in ELW Qualifiers tournament A; Nesibe Aydin (TUR); Bursa BSB (TUR); Winner ECW Conf. 1 Qualifiers pairing 1
GROUP F: 3nd-placed team in ELW Qualifiers tournament B; Uni Gyor (HUN); Maccabi Bnot Ashdod (ISR); Kibirkstis (LTU)

GROUP G: BCF Elfic Fribourg (SUI); Basket Namur Capitale (BEL); SL Benfica (POR); Basket T71 Diddeleng (LUX)
GROUP H: Umana Reyer Venezia (ITA); Rutronik Stars Keltern (GER); Movistar Estudiantes (ESP); Winner Qualifier 8 (Lointek Gernika Bizkaia v Phantoms Basket Boom )
GROUP I: Mithra Castors Braine (BEL); Cadi La Seu (ESP); Casademont Zaragoza (ESP); Winner Qualifier 9 (BBC Grengewald Hueschtert v Sportiva Azoris Hotels)
GROUP J: Loser ELW Conference 2 Qualifier (Villeneuve v Girona); La Roche Vendee BC (FRA);  London Lions (GBR); Winner Qualifier 6 (Banco di Sardegna Sassari  v House of Talents Spurs)
GROUP K: LDLC Asvel Feminin (FRA);  Zabiny Brno (CZE); DK Euskotren (ESP); Winner Qualifier 7
GROUP L: Flammes Carolo Basket (FRA); KP Brno (CZE); UFAB 49 (FRA); ZKK Ragusa (CRO)

 Elitzur Holon (ISR) v Esperides Kallitheas Athens (GRE)
Hatay BB Spor(TUR) v Dafni Agiou Dimitriou (GRE)
KS Basket 25 Bydgoszcz (POL) v Omilos Antisfairisis Chanion (GRE)
AC Eleftheria Moschatou (GRE) v Slavia Banska Bystrica (SVK)
Ludovika-FCSM Csata (HUN) v Ramat Hasharon (ISR)

Banco di Sardegna Sassari (ITA) v House of Talents Spurs (BEL)
Basket Lattes Montpellier (FRA) v ZKK Plamen Pozega (CRO)
Lointek Gernika Bizkaia (ESP) v Phantoms Basket Boom (BEL)
BBC Grengewald Hueschtert (LUX) v Sportiva Azoris Hotels (POR)
The new season of EuroCup Women is set to get underway on October 6. 
 ###
About EuroCup Women
EuroCup Women is the second-tier women’s club competition in Europe, with teams from across the continent competing in the 2022-23 campaign.

For further information about EuroCup Women, visit EuroCupWomen.basketball or follow us on twitter.com/EuroCupWomen, instagram.com/EuroCupWomen, and youtube.com/FIBA.

Copyright FIBA All rights reserved. No portion of FIBA.basketball may be duplicated, redistributed or manipulated in any form.
By accessing FIBA.basketball pages, you agree to abide by FIBA.basketball terms and conditions.
Your suplied Email address ([email protected]) does not seem to be correct

source

spot_img
RELATED ARTICLES
spot_img

Most Popular